• Święto Patrona

• Święto Patrona Szkoły

W sobotę 23 kwietnia nasza szkoła obchodziła swoje najważniejsze święto. W sposób inny niż zazwyczaj uczciliśmy naszego Patrona – 7 Pułk Strzelców Konnych Wlkp.

Ponieważ w szkole mamy coraz więcej dzieci, uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe. Młodsi, z klas 1-3, przyszli wcześniej. O 8.00 na hali sportowej odśpiewaliśmy hymn szkoły, następnie delegacja z klas trzecich, wraz z Panią Dyrektor Marzena Szymańską, udała się pod pomnik 7 PSK Wlkp., by złożyć tam kwiaty, a każda klasa pod opieką nauczycieli wzięła udział w „pociągu do historii”. Aby dojechać do celu, należało na każdej „stacji” wykonać jakieś zadanie. Dzieci malowały mural przedstawiający ułana, wykonywały kotyliony w barwach pułkowych (oliwkowy, żółty, biały), zapoznawały się z dziejami Patrona, a następnie rozwiązywały quiz oraz układały we właściwej kolejności słowa hymnu szkoły. Nie zabrakło też ćwiczeń fizycznych. W myśl hasła „Bądź sprawny jak ułan!” uczniowie pokonywali tor przeszkód, korzystając z różnorodnych przyrządów i przyborów. Na innej stacji zyskiwali umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki uprzejmości Fundacji Rysy (#cisneklate) mieli możliwość wykonywania ćwiczeń na profesjonalnym manekinie, z użyciem aplikacji pokazującej tempo i głębokość ucisków podczas resuscytacji. Dzieciaki obejrzały także sprzęt do gaszenia pożarów, pokazany przez Straż Pożarną z Bolechowa.

O 11.00 zjawili się uczniowie z klas 4-8. Po krótkiej uroczystości na hali sportowej z udziałem sztandaru szkoły, społeczność szkolna udała się pod pomnik 7 PSK, by uczcić poległych żołnierzy złożeniem kwiatów. Po powrocie uczniowie, podzieleni na zespoły klasowe i międzyklasowe, projektowali grę planszową o Patronie Szkoły, układali puzzle przedstawiające zabytkowe obiekty w Biedrusku. Podobnie jak ich młodsi koledzy, wykonywali kotyliony, uzupełniali słowa hymnu szkoły i uczestniczyli w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Ponadto rozwiązywali test o dziejach 7 PSK Wlkp., oglądali prezentację i szukali po całej szkole wskazówek, pozwalających na rozwiązanie krzyżówki historycznej.

Na zakończenie wszyscy uczniowie jedli grillowane kiełbaski, zafundowane przez Radę Rodziców. Apetyt dopisywał, podobnie jak słoneczna pogoda i dobry humor uczestników. Taki sposób obchodów Święta Patrona Szkoły, mniej koturnowy, angażujący wszystkie dzieci, wzbudził pozytywne emocje, a wiedza na temat dokonań żołnierzy 7 PSK Wlkp. z pewnością się zwiększyła.