• Konkurs mitologiczny

          • Szkolny Konkurs Mitologiczny

            W czwartkowe popołudnie 15 grudnia w szkole pojawiły się drużyny z klas piątych i szóstych, by wziąć udział w II Szkolnym Konkursie Mitologicznym. W tym roku uczestnicy musieli zapoznać się z tymi fragmentami mitologii greckiej, które dotyczą herosów i wojny trojańskiej.

            W skład jury, oceniającego zmagania, weszły panie: Jolanta Jedynak – organizator konkursu, Bogdana Sulińska – nauczyciel historii i opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz Katarzyna Wardzińska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

            Na początku uczniowie rozwiązywali test, w którym m.in. musieli wykazać się znajomością powiązań rodzinnych między bohaterami. Następnie wymieniali 12 prac Heraklesa oraz krainy, do których los rzucił Odyseusza, wracającego spod Troi do Itaki. Łączyli imiona licznych postaci z głównym bohaterem mitu. Rozpoznawali herosów i ich czyny na obrazkach. Wyjaśniali znaczenie związków frazeologicznych i opowiadali urywki mitów, z których się one wywodziły. Losowali trudne pytania i odpowiadali na nie indywidualnie lub po konsultacji z grupą.

            Na koniec do tabeli uzyskanych punktów zostały dopisane te, które przyznano za komiks o przygodach Odyseusza, który należało oddać w przeddzień konkursu. Jury uhonorowało specjalnym wyróżnieniem pracę Krzysia Henskiego; jego komiks był nie tylko szczegółowy, dopracowany, ale też pełen humoru.

            W II Szkolnym Konkursie Mitologicznym, po wyrównanej walce, zwyciężyła drużyna z klasy 6b (już po raz drugi, gdyż w ubiegłym roku także stanęli na najwyższym podium) w składzie: Ada Haliniak, Patrycja Pietrzak i Adam Ślęzak. Drugie miejsce zajął zespół z klasy 5b: Wojtek Błaszczyk, Krzyś Henski, Mikołaj Podsiadły. Na trzecim miejscu znaleźli się reprezentanci klasy 5a: Janek Słowik i Kuba Walkowiak.

            Cieszymy się, że wśród uczniów jest tylu miłośników i znawców mitologii. Dzięki nim dziedzictwo kulturowe antycznej Grecji jest wciąż żywe i inspirujące.

          • Wyjazd

          • Uczniowie zaangażowani w programie artystycznym z okazji Święta Niepodległości w nagrodę za trud mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Wędrzyna. Głównym  celem było intensyfikujące wychowanie patriotyczne, a także  nawiązanie współpracy z 7 Batalionem Strzelców Konnych oraz rozwój  świadomości społeczności uczniowskiej z zakresu spraw związanych z bezpieczeństwem i obronnością państwa.

            Anna Chojnowska

          • Kiermasz świąteczny 2022 r.

          • Kiermasz świąteczny

                        Już niedługo święta Bożego Narodzenia. W sobotę 3 grudnia w naszej szkole odbył się kiermasz, który zaangażował  całą społeczność szkolną: nauczycieli, uczniów i ich rodziców, a wszystkim uczestnikom sprawił wiele radości.

                        Kiermasze bożonarodzeniowe stały się tradycją naszej szkoły. Urządzamy je od kilku lat, z dwuletnią przerwą spowodowaną pandemią. Przygotowania do tej imprezy rozpoczęły się wiele tygodni wcześniej. Rolę koordynatora wzięła na siebie pani Joanna Godawa. Uczniowie wszystkich klas wykonywali pomysłowe prace plastyczne, przynosili fanty na Prezentomanię, książki i gry. W działania czynnie włączyła się Rada Rodziców, która pozyskiwała sponsorów, przygotowywała fanty, uczestniczyła w organizacji imprezy. Rodzice zaangażowali się do pieczenia ciast.

                        W dniu kiermaszu hala sportowa była nie do poznania. Na drabinkach wisiały dekoracje. W centralnym miejscu stała scena w otoczeniu choinek i girland z baloników. Z jednej strony trwała sprzedaż kuponów Prezentomanii (nie było pustych losów, każdy uczestnik coś wygrywał!), z drugiej znajdowała się kawiarenka. Można było spróbować pysznych ciast, napić się gorącej czekolady. Na głodnych czekały tradycyjne pierogi z kapustą oraz wyborne paszteciki z grzybami i barszcz czerwony. Naprzeciwko sceny uczniowie-wolontariusze sprzedawali świąteczne ozdoby, wykonane przez dzieci. Czego tam nie było! Kartki, dzwoneczki, choinki, gwiazdorki, stroiki, wszelkie akcesoria, które mogą przystroić dom na święta i cieszyć oczy. Można było kupić jemiołę czy sianko na stół wigilijny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kalendarze na rok 2023 „Biedrusko w obiektywie”, zawierające zdjęcia wykonane przez naszych uczniów (całkowity dochód ze sprzedaży kalendarzy zostanie przeznaczony na potrzeby Florki, naszej ciężko chorej czwartoklasistki). Uwagę przyciągał kiermasz książek, a pani bibliotekarka opowiadała o programie NPRC oraz zachwalała korzyści płynące z czytania. Działała mikołajowa poczta – chętni mogli napisać list do świętego Mikołaja, który zresztą zjawił się osobiście; przybył specjalnym wehikułem z workiem cukierków.

                        Na scenie trwały występy. Słuchaliśmy koncertu w wykonaniu zespołu „Dębowy Liść”, oglądaliśmy tańce w wykonaniu dzieci i młodzieży z zespołu „Biedruszczanie” pod kierunkiem pani Katarzyny Sztylki oraz grup tanecznych Sardes Arte, kierowanych przez panią Lidie Zwolińską. Mogliśmy podziwiać występy akrobatyczne, wokalne, grę na gitarze elektrycznej, skoki przez przeszkodę, a nawet układanie kostek Rubika. Z głośników płynęły dźwięki kolęd śpiewanych przez dzieci. Co pewien czas odbywało się losowanie nagród głównych spośród losów nabytych w Prezentomanii.

                        Interesujące miejsca można było znaleźć także poza salą gimnastyczną. W salce kuchennej uczennice pod opieką nauczycielek piekły gofry. W jednej z sal panie, wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”, robiły zdjęcia, które – odpowiednio opracowane komputerowo – miały ciekawe choinkowe tła. W innej sali dzieci zdobiły torebki na prezenty, wykonywały oryginalne kartki świąteczne. Działała Drużyna Szpiku. Każdy mógł znaleźć coś atrakcyjnego dla siebie.

                        Trzy godziny minęły w okamgnieniu. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasz kiermasz tak znakomicie się udał. Zapraszamy za rok!

             

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Narodowe Święto Niepodległości

            Biało-czerwone kotyliony, lapbooki, orzełki, hymn i akademia – w tak różnorodny sposób w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół im. 7 PSK Wlkp. w Biedrusku pokazaliśmy, jak ważna jest dla nas 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

            10 listopada, w przeddzień święta, cała społeczność szkolna zgromadziła się na boisku, gdzie równo o godzinie 11.11. w ramach akcji „Szkoła do hymnu!” odśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego”.

            Tego dnia wszyscy założyli galowe stroje. Uczniowie z klas młodszych wykonywali kotyliony w barwach narodowych oraz prace plastyczne o tematyce patriotycznej. Pojawił się lapbook, a dzieci ze świetlicy szkolnej z zaangażowaniem wycinały elementy, z których tworzyły wizerunek białego orła.

            Młodzież z klas starszych przygotowała program artystyczny. Była to przeplatana wierszami i pieśniami opowieść o utracie niepodległości, latach zaborów, powstaniach narodowowyzwoleńczych i wreszcie odzyskaniu bezcennej wolności i państwowości. Na scenie pojawiły się sępy, symbolizujące państwa zaborcze, chłopcy sprzedający gazety, powstańcy, żołnierze i postacie reprezentujące różne grupy społeczne sprzeciwiające się zaborcom i walczące o zachowanie polskości.

            Ten sam program artystyczny, poprzedzony pięknym występem baletowym w wykonaniu dziewczynek z naszego przedszkola i najmłodszych uczennic, został zaprezentowany w pałacu w Biedrusku 11 listopada, jako część lokalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

            Jolanta Jedynak