• „STAROŻYTNE CYWILIZACJE” – PROJEKT EDUKACYJNY KLAS PIĄTYCH

          • W maju klasy 5a i 5b prezentowały efekty swojej dwumiesięcznej pracy nad projektem edukacyjnym „Starożytne cywilizacje”. Podzieleni na zespoły uczniowie wzbogacali swoją wiedzę o Mezopotamii, Egipcie, Indiach, Chinach, Grecji i Rzymie. Ich zadania polegały na zdobywaniu informacji z różnych źródeł, wykonaniu dwu- i trójwymiarowych prac, które ukazywałyby dorobek minionych cywilizacji, a także przygotowaniu scenki, która przybliżałaby wydarzenia tamtych czasów.

            Inwencja twórcza piątoklasistów przerosła oczekiwania. W klasie pojawiły się modele i makiety przedstawiające Mohendżo Daro, Koloseum, teatr grecki, piramidy egipskie, zigguraty znad Eufratu, zegar słoneczny, pismo klinowe… Mapy myśli ukazywały największe osiągnięcia ludzkości w epoce starożytnej. Z zabawnych scenek, niekiedy z podkładem muzycznym, można było się dowiedzieć, w jaki sposób wynaleziono fajerwerki, jakie kary przewidywał kodeks Hammurabiego czy też jak doszło do zamachu na Juliusza Cezara. Ponadto każda grupa miała dla swoich rówieśników zadania utrwalające wiedzę: krzyżówki, karty Memory, testy w aplikacji Kahoot.

            Realizacja projektu pozwoliła na zaangażowanie wszystkich uczniów i atrakcyjne wzbogacenie wiedzy, uczyła współpracy w zespole. Brawo, piątoklasiści!

          • DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

          •  „Naszym hasłem jest (…) honor, prawość i nauka dla Ojczyzny naszej dobra” – tak brzmiały słowa dawnego hymnu szkoły, który został przypomniany podczas święta Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. 7 Pułku Strzelców Konnych Wlkp. w Biedrusku, obchodzonego w tym roku w czwartek 27 kwietnia.

            Świętowanie rozpoczęło się od zajęć dla najmłodszych uczniów. Dzieci z klas 1-3 wzięły udział w grze terenowej. Najpierw odczytywały treść karteczek zawieszonych w całej szkole, zawierających ciekawe informacje na temat Biedruska. Potem na ścieżce dydaktycznej na terenie zespołu pałacowo-parkowego miały do wykonania 5 zadań, w których musiały wykorzystać poznane wiadomości. Za każde prawidłowo wykonane zadanie otrzymywały paski ze słowami hymnu szkoły, które na koniec miały ułożyć we właściwej kolejności. Po zabawie w plenerze wokół pałacu, w szkole czekały na dzieci zajęcia plastyczne: w klasach rzeźbiły konia z masy solnej i malowały swoje dzieło. Po zakończeniu tej radosnej twórczości uczniowie jedli pyszną grochówkę z Pałacu Biedrusko oraz firmy J&J Podolscy.

            O 11.00 cała społeczność szkolna zgromadziła się w hali sportowej na uroczystą akademię. Gościem był przedstawiciel zaprzyjaźnionej jednostki wojskowej. W obecności pocztu sztandarowego został odśpiewany dawny i obecny hymn szkoły, a występujący przypomnieli historię Patrona oraz szlak bojowy przebyty przez żołnierzy.

            Przedstawiciele uczniów złożyli kwiaty pod pomnikiem 7 Pułku Strzelców Konnych Wlkp.

            Po apelu młodsi uczniowie wrócili do domów, a starsi przeszli do sal lekcyjnych, gdzie obejrzeli prezentację na temat dziejów 7 PSK, a potem rozwiązywali test historyczny o Patronie. Potem klasy 4-6 w hali sportowej oglądały pokaz hobby horse w wykonaniu dziewcząt z klas piątych, pasjonatek tej dyscypliny. Starsi, czyli siódmo- i ósmoklasiści, udali się w dwóch grupach do jednostki wojskowej, gdzie bardzo atrakcyjnie spędzili półtorej godziny.

            W przerwie pomiędzy zajęciami częstowano się grochówką. Na koniec wszyscy uczestniczyli w rozgrywkach sportowych, wśród których największym zainteresowaniem cieszyło się przeciąganie liny.

            W tym roku mija 33. rocznica nadania szkole imienia. Obchodziliśmy ją w sposób urozmaicony. Były i chwile uroczyste z momentami zadumy, i czas na zabawę, wykorzystanie wiedzy, sport, radość i integrację.

            Jolanta Jedynak